Sesja noworodkowa w domu, czy to możliwe ?

Tuż po narodzinach dziecka, wiele się dzieje w każdym domu. Po przyjeździe ze szpitala z nowym członkiem rodziny, czas spowalnia… Dla noworodka liczy się przede wszystkim matczyne ciepło i spokój. Noworodek jeszcze dojrzewa do zmian i przesypia całe dnie.

Po kilku dniach w domu z noworodkiem, pewne czynności staja się bardzo rytualne. Dalego zawsze wychodząc na przeciw rodzicom, proponuję wykonanie sesji noworodkowej w ich domu. Rozumiem, jak delikatny jest to czas i jak bardzo rodzice troszczą się o to, aby nie zachwiać równowagi trybu sennego maluszka i co ważne nie zawsze jest sposobność na pierwszy spacer po za, ciepłe i przytulne mieszkanko. Dlatego sesja w domu jest o wiele wygodniejsza dla rodziców i ceniąc sobie ich spokój również dla mnie.

Wykonanie sesji w domu, jest to możliwe praktycznie w każdym mieszkaniu, ponieważ potrzebuję jedynie około 2m² i dostęp do naturalnego światła. Na sesje do klienta zabieram wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak: koszyczki, kocyki, owijki, ubranka handmade, opaski dla dziewczynek itp. Organizuje się tak, aby niczego nie zabrakło.

Jak przygotować pokój do sesji ?

Aby sesja mogła być zrealizowana komfortowo, dobrze jest wygospodarować minim 2m² jest to wystarczająca ilość miejsca, aby ustawić lampę, tło z deskami i ściankę które zabieram na sesje. Pomieszkanie powinno być dobrze nagrzane i z dostępem do światła naturalnego. Używam lamp ze światem zastanym czyli żarówek o barwie światła naturalnego. Nie używam lamp błyskowych w trosce o wrażliwe oczy noworodka.

Jak przygotować noworodkowa przed sesją ?

Dobrze jest przygotować dla małego dodatkowe mleczko w butelce. Po ubraniu małego modela i przygotowaniu stylizacji, zaczynam usypianie przez karmieni, co może chwilę potrwać. Następnie bezpiecznie układamy malca do koszyczka lub na poduszkę i pozycjonujemy. Dobrze jest mieć również w pogotowiu ulubiony kocyk i trochę odciągniętego mleczka w butelce. Polecam również zapewnić chociaż dwa podkłady i pieluszkę tetrową. I to wszystko 🙂 Rodzice mogą asystować przy sesji jeśli mają ochotę, lub odpocząć na kanapie i zdać się na moje doświadczenie. 🙂

Ile trwa sesja ?

Sesja może trwać od 3-5h. Sesja odbywa się bez żadnej presji czasowej, ponieważ jest dostosowana do cyklów karmienia i usypiania. Pierwsze dwie godziny to zwykle czas usypiania do mocnego i stabilnego snu.

U każdego dziecka przebieg sesji jest inny. Ważny jest okres, w jakim planujemy sesje. Jeśli przegapimy okres noworodkowy, czyli maksymalnie do dwóch tygodni po urodzeniu, wówczas malec będzie już bardziej czujny i wrażliwy na dotyk, będzie go również trudniej usypiać i pozycjonować ponieważ w pierwszych dniach po urodzeniu noworodek jest bardzo elastyczny, co gwarantuje bezpieczne i udane ujęcia. Warto jest na sesję zapisywać się jeszcze w trakcie ciąży lub od razu po porodzie. Zawsze staram się znaleźć dogodny i możliwe szybki termin na sesje. Zapraszam 🙂

Oleńka noworodkowa
galeria zdjęć z sesji noworodkowych

Categories: noworodki